مود رنگی مناسب – CMYK یا RGB

فایل های گرافیکی می‌توانند در مود رنگی مختلفی تهیه شوند . معروف‌ترین آنها RGB و CMYK هستند . فایل‌ های گرافیکی RGB مناسب انواع نمایشگر و فایل‌ هایی  CMYK مناسب چاپ هستند . از آنجا که سیستم تولید و بازنمایی این دو سیستم رنگی کاملا با هم متفاوت است ، چاپ آن‌ها نیز با هم متفاوت خواهد بود . بنابراین انتخاب رنگ صحیح طرح در چاپ اهمیت زیادی پیدا می‌کند . در نرم‌افزارهای طراحی ، امکان تبدیل فایلهای گرافیک با حالت RGB به CMYK وجود دارد، اما به دلایل ذکر شده تفاوت زیادی در رنگ و شفافیت مشاهده خواهد شد . بنابراین بهتر است از همان ابتدای ایجاد فایل ، مود رنگی مناسب را انتخاب کنید .
CMYK vs RGB
مود رنگی RGB سرجمع واژه‌های R (قرمز) G (سبز) و B (آبی) می‌باشد و از ترکیب و افزوده شدن این نورها با یکدیگر، دیگر رنگ‌ها حاصل می‌شوند.اساس تولید رنگ در این سیستم نور می‌باشد. در کلیه نمایشگرها مانند تلویزیون، موبایل و مانیتور، رنگ‌ها بر همین اساس ساخته می‌شوند. مود رنگی CMYK سرجمع واژه‌های C ( آبی چاپ یا سایان ) M ( قرمز چاپ یا مجنتا ) Y ( زرد یا همان یلو ) K (سیاه چاپ یا ‌‌Black) می باشد و از ترکیب آنها با یکدیگر دیگر رنگ‌های چاپی حاصل می‌شوند. در تنوع و تعداد رنگ‌هایی که می‌توان در سیستم CMYK ساخت محدودیت‌هایی وجود دارد.
به دلایل یاد شده همیشه به یاد داشته باشید که آنچه شما در نمایشگر خود (مانیتور، موبایل، تبلت و …) می‌بینید با چاپ تفاوت محسوسی خواهد داشت . متاسفانه اکثر فایل‌هایی که از طراحان غیر حرفه‌ای دریافت می‌شود ، RGB است! همیشه به یاد داشته باشید مود رنگی مناسب جهت چاپ فقط CMYK می باشد .
0 0 آراء
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
فهرست