لیتوگرافی چیست ؟

 

لیتوگرافی یکی از مراحل چاپ افست است . در لیتوگرافی صفحه هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک یا پلیت ساخته می شود . لیتوگرافی کلمه یونانی است که از دو کلمه لیتو به معنی سنگ و گرافیا به معنی حک کردن گرفته شده است . در زبان لاتین امروزه به معنی عکس گرفتن است .

ترکیب رنگ ها در چاپ

 

هرچه شما در جهان هستی می بینید از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی تشکیل شده است . ترکیب سه رنگ اصلی مشکی را می سازد . البته مقادیر سه رنگ اصلی باید برابر باشد . cmyk که مشهورترین ترکیب رنگ است و در چاپ افست بکار می رود از مخفف نام این رنگ های اصلی ساخته شده است . در لیتوگرافی همه صفحات به چهار رنگ اصلی که نام بردیم  تقسیم می شود . سپس فایلهای طراحی شده ابتدا در لیتوگرافی تبدیل به صفحات فلزی شده  و بعد این صفحات به  چاپخانه  انتقال  داده می  شوند تا در آنجا بوسیله آنها عملیات چاپ بر روی کاغذ صورت گیرد .

زینک از چه موادی ساخته می شود ؟

سطح صفحات فلزی از موادی  ساخته می شود که  به هیچ عنوان  جوهر را به خود جذب نمی کند ، در عوض جنس  مواد پلیمری  که طرح  را بر روی زینک چاپ می  کنند جاذب  مرکب  می باشد در اثر تقابل این صفحات طرح مورد نظر برروی صفحه ثبت و چاپ می شود .

روش قدیمی لیتوگرافی

 

در  روشهای قدیمی ساخت زینک  شامل تهیه ی فیلم  و سپس ساخت  زینک است  فرآیندی که بسیار زمان بر بوده است . دستگاه ساخت زینک به ایمیج ستر  ( ImageSetter )  مشهور است . این دستگاه  هر چهار فایل تفکیک شده رنگ  ها از فایل اصلی  را با  رنگ مشکی بر روی طلق  شفاف پرینت می گیرد . در حقیقت دستگاه ایمیج ستر چیزی جز یک پرینتر سیاه و سفید بزرگ لیزی با  قابلیت پرینت بر روی طلق شفاف نیست . البته دقت  چاپ و رزولوشن پرینت در این دستگاه فوق العاده بالاست .

فیلم در لیتوگرافی

فرآیند ساخت فیلم  فرآیندی است که با تابش نور فرابنفش و استفاده از مواد شیمیایی مختلف انجام می گیرد و به چاپ عکس به روش سنتی شباهت زیادی دارد . محصول نهایی فیلم هایی است که بسیار شبیه نگاتیو های قدیم عکاسی است. پس از اینکه این طلق ها آماده شد آنها را بر روی زینک های خام چسبانده و با گیره های مخصوصی فیکس می کنند . سپس با طی مراحل مختلف فیلم ها بر روی زینک ثبت شده و زینک آماده می شود . زینک ها بر روی دستگاه چاپ بسته شده و به این ترتیب  به روی کاغذ چاپ می شوند .

 

روش جدیدتری که این روزها رایج شده و کار را بسیار ساده کرده استفاده از دستگاهی به نام Plate Setter است . پلیت ستر بدون درست کردن فیلم مستقیماً زینک را می سازد . یعنی فایل از کامپیوتر به دستگاه ارسال می شود و زینک آماده از دستگاه خارج می شود . می توان گفت که دستگاه پلیت ستر پرینتر زینک است . توجه داشته باشید که متداول است که به ورقه ی فلزی تولید شده در حالت اول زینک و در حالت دوم پلیت می گویند . اما کارکردشان یکی است و به دستگاه چاپ برای چاپ محصول نهایی بسته می شوند .

یکی از مهمترین  بخشهای چاپ افست به عهده لیتوگراف است . تحصیلات مرتبط  با لیتوگرافی  تحت عنوان رشته  چاپ است . کسی که طراحی را علمی بداند در کنار لیتوگراف می تواند کمک کند .

0 0 آراء
Article Rating
guest
2 Comments
قدیمیترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
فهرست