تطابق رنگ چیست؟

تطابق رنگ فرآیندی است که در این مرحله ، رنگ‌های مشاهده شده بر روی صفحه نمایشگر با همان دقت و بدون هیچ تغییری در زمان چاپ بر روی طرح انعکاس داده خواهند شد .

عوامل بسیاری می‌تواند در این فرآیند مهم تاثیرگذار باشد و ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از این عوامل تاثیرگذار آشنا کرده و به شرح مختصری از آنها بپردازیم.

  • بهینه سازی محیط کاری

برخی از متداول‌ترین مشکلات تطابق رنگی  را می‌توان با بهینه سازی فضای کاری برای طراحان به راحتی برطرف کرد. تابش خیره‌کننده نور بر روی مانیتور ، کار در شرایط بیش از حد تاریک و یا روشن  عواملی هستند که تاثیر  زیادی هنگام تشخیص رنگ خواهند داشت .

  • زاویه دید نمایشگر را تنظیم کنید

یکی دیگر از نکاتی که می‌توان در این مرحله به آن اشاره کرد زاویه دید نمایشگر است . تغییر زاویه دید نمایشگر تشخیص رنگ را برای طراح سخت خواهد کرد. همچنین نور استفاده شده در فضای کاری نیز دارای اهمیت زیادی است ، زیرا استفاده از منبع نوری بسیار درخشان در فضای کار تشخیص رنگ را دشوار خواهد کرد.

  • استفاده از مانیتور مناسب

مانیتورهای ارزان قیمت موجود در بازار به طور مستقیم بر روی کیفیت و تطابق رنگ تاثیر می‌گذارند. بهترین روش استفاده از مانیتورهای استاندارد است تا باعث کاهش کیفیت و تطابق رنگ هنگام چاپ طرح نشود.

  • کالیبره کردن صفحه نمایشگر

بعد از تهیه مانیتور مناسب ، کالیبره بودن صفحه نمایشگر موردی است که می تواند امکان نمایش رنگها را به طور دقیق فراهم کند . بهترین روش برای انجام این فرآیند ، نصب یک ابزار کالیبراسیون بر روی صفحه نمایشگر است.

البته ناگفته نماند که برخی از چاپگرها دارای ابزار کالیبراسیون بوده و با چاپ ورقهائی با بلوکهای رنگی، امکان تصمیم‌گیری را برای شما فراهم می‌کند که کدام بلوک به رنگ قابل مشاهده بر روی صفحه نمایشگر نزدیکتر است.

  • استفاده از مد رنگی مناسب

نرم افزار های گرافیکی امکان داشتن فضاهای رنگی مختلف مانند CMYK را فراهم کرده اند . شما با توجه به نوع دستگاه چاپ ، می‌توانید نوع فضای رنگی مورد نظر را انتخاب کنید .

0 0 آراء
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
فهرست